עשר יתרונות בהמודיאליזה ביתית

  1. השליטה חוזרת לידיים שלך

מטופלי דיאליזה במרכזים, מחויבים ללוח זמנים  קפדני המצריך לסדר את חייהם סביב זמני הטיפול. טיפולי דיאליזה במרכזים מנוהלים על ידי צוותים שונים, בימים שונים כך שרבים מהמטופלים חווים אובדן שליטה בעצמאותם. אובדן שליטה זה יכול להשפיע על ההערכתם העצמית וחוסנם הנפשי.

מטופלי המודיאליזה ביתית ושותפיהם מאומנים לנהל את הטיפול שלהם לבד. משמעות הדבר שאתה קובע את זמני הטיפול עפ"י הזמנים המתאימים לך. מטופלי המודיאליזה ביתית  אומרים כי הם חווים תחושת שחרור כאשר הם שולטים על זמני הטיפול שלהם.

  1. הקלה במשטר הנוזלים והדיאטה

אחת התלונות הגדולות של מטופלי דיאליזה סטנדרטית הינה משטר נוזלים מחמיר שהם נאלצים לנהל. לאחר טיפול דיאליזה מטופלים מדווחים על צמא קשה אשר מחייב אותם לשתות יותר . מעגל קסמים זה פוגע במשטר הנוזלים אשר תוכנן עבורם והם מגיעים לעודף נוזלים מוקדם יותר מזמן הטיפול הבא.

בנוסף למשטר נוזלים קפדני, ישנה גם דיאטה קפדנית שנועדה להגביל את כמות הרעלים והמלחים שהגוף יכול להחזיק בתוכו עד הטיפול הבא.

בטיפולי המודיאליזה ביתית תכופה יותר, ישנה הצטברות פחותה של נוזלים ורעלנים בגוף, מכיוון שהדם מתנקה בתדירות גבוהה יותר. לכן ישנה הקלה גדולה משטר הנוזלים והדיאטה.

מטופלים בהמודיאליזה ביתית מדווחים גם על שיפור בתאבון.

  1. שליטה בלחץ הדם בפחות תרופות

אחת הפונקציות של הכליות היא לעזור לשלוט בלחץ הדם על ידי ניהול מאזן הנוזלים בגוף ובכלי הדם.

רוב האנשים שמטופלים בדיאליזה סובלים מלחץ דם גבוה והם נוטלים מגוון תרופות לשלוט בו.

אחת הסיבות לעליה בלחץ הדם אצל מטופלי דיאליזה סטנדרטית נגרמת עקב הצטברות הנוזלים בגוף בין טיפול לטיפול. מחקרים הראו כי המודיאליזה ביתית תכופה משפרת את לחץ הדם ומפחיתה את כמות התרופות שנלקחות להורדת לחץ דם.

  1. הפחתת העומס מהלב

כמעט 75% מהחולים במחלת כליות כרונית (CKD – Chronic Kidney Disease) סובלים גם מבעיות לבביות תסמונת לבבית־כלייתית (Cardio Renal Syndrome)שגורמים לאי ספיקת לב ואפילו מוות. אחד הגורמים העיקריים הוא הצטברות של נוזלים עודפים בגוף וחוסר יכולת לפנותם ע"י הכליות בשתן, או לחלופין ע"י טיפולי דיאליזה סטנדרטיים.

בטיפולי המודיאליזה ביתית שנעשים 5-6 בשבוע, אנו מונעים את הצטברות הנוזלים בגוף בין טיפול לטיפול וגם נפח הנוזלים שמסירים בכל טיפול הינו קטן יותר. ישנם מחקרים אשר מראים כי כאשר יש פחות עליות ומורדות במאזן הנוזלים בגוף הדבר עשוי להפחית את העומס מהלב.

  1. חיוניות וכוח / יותר אנרגיה

רבים ממטופלי הדיאליזה הסטנדרטית במכונים/בבתי חולים, מדווחים כי אינם יכולים ליהנות מפעילות שהם אוהבים. הפסיקו את עבודתם, לא מסוגלים ללמוד, חוסר חשק ועייפות כללית וזאת מכיוון שהם אינם מרגישים טוב אחרי ובין הטיפולים או בגלל הזמן מבוזבז בתהליך הדיאליזה הסטנדרטי.

מחקרים מראים כי מטופלים אשר החלו לבצע טיפולי המודיאליזה בבית ובתדירות גבוהה, מרגישים הרבה יותר טוב, יותר חיוניים ואנרגטיים, שמשפר את איכות החיים.

  1. הרגשה טובה יותר לאחר הטיפול

מטופלים שמקבלים דיאליזה במכונים ובבתי החולים שלוש פעמים בשבוע, מתאוששים בערך שמונה שעות לאחר טיפול אחד ובמקרים אחרים מעבירים את שארית היום במיטה או במנוחה.

דיאליזה סטנדרטית יכולה לעתים קרובות להשאיר אותך סחוט, מיובש, ותשוש. השינוי הפתאומי הנגרם לגוף על ידי הסרת עודף הנוזלים שהצטברו ביו טיפול לטיפול, יכול לגרום להתכווצויות שרירים חמורות, כאבי ראש, סחרחורת ובחילות.

כאשר טיפולי הדיאליזה נעשים לעתים תכופות יותר, אזי פחות נוזלים מצטברים בגוף בין טיפול לטיפול. כך שיש פחות נוזלים להסיר בכל טיפול, משמעות הדבר – פחות לחץ על הגוף. זמן ההתאוששות מטיפול המודיאליזה ביתית קצר ומהיר יותר. רבים אפילו מרגישים מוכנים לחדש את הפעילות היומיומית הרגילה שלהם תוך שעה מסיום הטיפול. ישנם מטופלים שאפילו דיווחו על הרגשה טובה מאוד מיד לאחר הטיפול שלהם.

המשמעות עבורך היא לחזור מהר יותר לפעילות שאת נהנית ואוהבת.

  1. שינה טובה יותר

כמעט מחצית ממטופלי דיאליזה מדווחים על איכות שינה ירודה. לאיכות שינה ירודה  יש קשר ישיר לאיכות חיים נמוכה יותר, לשימוש גבוה יותר של תרופות נוגדות דיכאון וכן סיכון מוגבר למוות.

בהשוואה לטיפולי דיאליזה סטנדרטית של שלוש פעמים בשבוע, אנשים שעשו המודיאליזה ביתית תכופה יותר דיווחו על שיפורים באיכות השינה.

  1. אפשרות להמשיך לעבוד / ללמוד

לרוב האנשים, העבודה היום יומית מספקת שגרת חיים בריאה, אינטראקציה עם אנשים אחרים, תחושת מטרה, ותחושה של הישגיות. עם זאת, בשל מגבלות תכנון זמן הטיפולים לכלל החולים במכוני הדיאליזה, רבים המטופלים מוצאים עצמם לא מסוגלים ללמוד או לעבוד ומאבדים את מקור עבודתם / פרנסתם.

עם זאת, המודיאליזה ביתית תכופה מספקת גמישות בזמן הטיפול ומאפשרת לך לחזור לעבודה או ללימודים. היכולת לחדש פעילויות אלו היא בשל היתרונות הבריאותיים של המודיאליזה ביתית תכופה שמאפשרת זמן התאוששות מהיר יותר ועליה ברמת באנרגיה.

  1. הפחתה בתחושת הדיכאון

חוסר עניין בפעילות חברתית, חוסר תיאבון, אנרגטיות נמוכה ושינויים בהרגלי שינה, הם למרבה הצער נפוצים בקרב מטופלי דיאליזה סטנדרטית.

מצד שני, ביצוע טיפולי המודיאליזה ביתית תכופה יותר, מפחית את הסימפטומים של דיכאון ומטופלי המודיאליזה ביתית מדווחים על עליה ברמת האנרגיה וכן הרגשה חיובית וטובה יותר.

  1. סיפוק מחיי המין שלך

אינטימיות מינית היא חלק חשובה במערכת יחסים בין בני זוג וטיפולי דיאליזה יכולים להשפיע על זה לרעה. רבים ממטופלי דיאליזה מדווחים על חוסר עניין בחיי המין או שלא נהנים מאינטימיות עם בן זוגם.

מחקר שנערך לאחרונה הראה כי טיפולי המודיאליזה ביתית תכופה, משפר באופן משמעותי את שביעות הרצון של המטופלים מאינטימיות פיזית, בהשוואה להמודיאליזה סטנדרטית במרכז.

 

הערה – טיפולי המודיאליזה ביתית תכופים על שלל יתרונותיה אינם מתאימים לכולם ויש לקחת בחשבון סיכונים אלו בתהליך בחינת התאמתך לטיפולי המודיאליזה ביתית.

אם אתה מעוניין לעשות טיפולי המודיאליזה בביתך, אנו ממליצים לך לדבר עם הרופא שלך/למלא את פרטיך ואנו ניצור איתך קשר לבדיקת התאמתך.

במידה ותימצא מתאים להכלל בתוכנית לטיפולי המודיאליזה ביתית, אתה והמטפל העיקרי (מטפל, קרוב משפחה או אפילו חבר) תעברו הכשרה ע"י הצוות המקצועי של חברת מדיקוויפ בליווי המרכז הרפואי שאליו אתה שייך.

אהבתם את המאמר?

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטסאפ
שיתוף ב email
שתפו במייל
שיתוף ב print
הדפיסו

השאירו תגובה

סגירת תפריט

צור קשר

מלאו את הפרטים מטה, אנו נשוב אליכם בהקדם!